Бос уақыт ретінде оқу

Оқудың басқа демалыс түрлеріне қарағанда көптеген артықшылықтары бар. Осыған қарамастан, кейбір адамдар қанша жоғалтқанын білмей-ақ, оқуды ұнатудан бас тартады. Зерттеулер көрсеткендей, көп және жиі оқитын адам кітапты сирек қабылдайтын немесе мүлдем оқымайтын адамға қарағанда әлдеқайда жеңілірек. Оқу пассивті процесс емес. Жаңа материалды ала отырып, адамның миы оны өңдеуге бірден кедергі келтіреді. Оқу кезінде адамдар бейсаналық түрде келіседі немесе оқылған нәрселермен дауласады, таң қалады, ашуланады, бас кейіпкерлерге жанашырлық танытады немесе оларға ұнамайды. Оқу кез-келген бейтаныс ақпаратты оңай қабылдауға және өңдеуге көмектеседі, яғни оқыту әлдеқайда жылдам және тиімді болады.
Кітаптарды, әсіресе көркем әдебиетті оқи отырып, адам бір уақытта бірнеше өмір сүреді. Бүгін ол әлемге американдық детективтің көзімен қарайды, ертең ол өзін испан суретшісі ретінде сезінеді. Әрбір оқылған кітаптың әр кейіпкері жан дүниесінде өзін қалдырады. Нәтижесінде оқырман шындықты "бір жақты" емес, бірден бірнеше жағынан көреді. Ойдан шығарылған кейіпкерлердің білімі мен философиясы күнделікті өмірде пайдалы болуы мүмкін.
Біреудің өміріне сырттан қарау сізге өз артықшылықтары мен кемшіліктерін көруге мүмкіндік береді.
Адамның өмір сүру ұзақтығы оның кітаптарға қанша уақыт бөлетініне тікелей байланысты болатыны дәлелденді. Оқу қарт адамдарға тән мұндай жағымсыз аурудың алдын алады, мысалы, Кәрілік деменция.
Сондықтан оқыңыз!Оқыңыз!Оқыңыз!
Кітапханалар жабылған кезде де сіз онлайн режимінде оқи аласыз. Сілтеме бойынша өтіңіз

Жаңартылған күні: 30.07.2020 10:36
Құрылған күні: 30.07.2020 10:36