Баланың мектепке дайындығының 8 компоненті

Бала мектепке барғанда-ол үшін және бүкіл отбасы үшін үлкен оқиға. Ата-анасы оның жақсы оқығанын, сәтті болғанын қалайды, бірақ көп жүктемейді, қиындықтарды жеңе алады.
Мұның бәрін бір сөйлеммен білдіруге болады-ата-аналар баланың мектепке дайын болғанын қалайды. Балаңыздың бірінші сынып оқушысы болуға қаншалықты дайын екенін тексеруге көмектесетін 8 компонент бар.
1. Дене дайындығы
Бұл негізгі компонент. Тұжырымдамаға мыналар кіреді: Денсаулық, ептілік, икемділік, төзімділік. Шыдамдылық ұзақ уақыт бойы отыру кезінде мектеп бағдарламасын меңгеру үшін қажет жұмыс қабілеттілігімен байланысты. Бассейнге барыңыз, таңертеңгілік гимнастиканы өткізіңіз, үй тапсырмасы бойынша жұмыс кезінде дене шынықтыру жаттығуларына үйретіңіз.
2. Оқушының ішкі позициясы
Бұл жеке дайындық баланың мектепке, оқуға, мұғалімдерге және өзіне деген көзқарасынан көрінеді. Бала өзін қалай сезінеді. Оқу іс-әрекетін үйлесімді игерудің жақсы алғышарттары: көрнекі немесе ауызша үлгіні көшіру, мұғалімді тыңдау, дұрыс, нұсқаулар мен ережелерді қабылдау. Бұл баланы үйретіңіз.
3. Дұрыс мотивация
Маңызды болу ниеті школьник. Назар аударыңыз: көптеген балаларда бұл жаңаға, білім алуға деген қызығушылығымен емес, бірінші сынып оқушысының киімімен, әдемі канцтоварлармен, аға сиблингке (ағасы/әпкесі) ұқсауға деген ұмтылысымен байланысты. Бірақ бұл бастау үшін жақсы. Мектепке бару-бұл бала үшін міндет, және оның мотивациясы неғұрлым жоғары болса, оған жаңа жағдайға үйрену оңайырақ болады. Мотивацияны қалыптастырыңыз-оң көзқарасыңызды көрсетіңіз, оның қаншалықты көп білетінін қуана талқылаңыз, оның кішкентай жетістіктерімен мақтаныңыз және оқуға деген ұмтылыс артады.
4. Мектепке ерік-жігер дайындығы
Оқу барысында бала қажетті, скучно көп нәрсені жасауы керек, сондықтан оның мінез-құлқын бақылау, ақыл-ой әрекетін басқару дағдысы маңызды. Мектепке дейінгі жас аяқталған кезде ол мақсат қоя алады, таңдау жасай алады, жоспар құрып, оны жүзеге асыра алады, нәтижені бағалай алады. Осы қасиеттерді сақтаңыз. Оқыңыз емес ұрыс, превращайте мақсаты-ойын. Бала ерікті кейіпкер үшін ойнайтын және өмірдегі тәжірибені қолдана алатын адамдарды таңдаңыз. Бұл жағдайда ойындарда ересек адам мен бала бірдей ережелерді сақтауы керек.
5. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту
Ұсақ моторика ұсақ қимылдарды дәл орындауға, пішінімен және орнымен шектелген сандар мен әріптерді жазуға мүмкіндік береді. Жаттығу үшін сызбаларды бояңыз-баланың шекарадан шықпауын қадағалаңыз, крупты, түймелерді сұрыптаңыз.
6. Кеңістіктік-уақытша көріністер
Бала дененің және бөлменің жоғарғы және төменгі жағы, сол және оң жағы, бір-біріне қатысты заттар, оның ішінде дәптерлер бар жерде орналасуы керек. Білмеу ғана емес әсер етеді емле, бірақ және игеруге математика. Сондықтан қайталаңыз, сұрақтар қойыңыз, баламен осы білімді айтыңыз.
7. Тіл дамыту
Мектепке бала ана тілінің дыбыстары мен грамматикалық құрылымдарын игеруі керек. Жақсы сөйлеу орыс тілі мен әдебиеті пәндерінде сәтті болуға көмектеседі. Балаңызбен көбірек оқып, өлең оқып, одан әңгімелер айтуды сұраңыз.
8. Зияткерлік дайындық
Бұл компонентке ата-аналар көп көңіл бөледі. Оған сөздік қоры, әлем, адамдар туралы білім кіреді. Білім сабақтарда ақпаратты игеруге және тереңдетуге көмектеседі. Бірақ баланың жаңа нәрсені игеруі үшін ол салыстыра, талдай, қорыта, қорытынды жасай білуі керек. Ол үшін танымдық қажеттілікті дамытыңыз. Яғни, бұл сіздің мысалыңызда қалай қызығушылық танытатындығын көрсетіңіз.

Балаңыздың ерекше екенін ұмытпаңыз. Тек сіздің махаббатыңыз кішкентайдың мектепке қаншалықты дайын екенін және оған Сіздің қолдауыңыз қажет екенін және еркіндік пен сенім қайда екенін сезінуге көмектеседі
Жаңартылған күні: 29.08.2020 11:29
Құрылған күні: 29.08.2020 11:29